İnternet kullanımı

Son yıllarda ülke nüfusunun yarısını geçti internet kullanıcı sayısı. Bu sayısının tırmanması ile de internetin gündelik hayatımıza olan etkileri daha da arttı. Artık internet üzerinden alışverişler yapıyor, bütün bilgileri internet üzerinden araştırıyor, iletişim kurmak için ve sosyalleşmek için interneti kullanıyoruz. Sokakta oynayan son çocuklar galiba artık 90’larda kaldı. İnternet kullanım yaşının çok fazla düştüğünü söyleyebiliriz. Küçük yaşta çocukların internette oyun oynamaları gelişimleri üzerinde olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Aile koruma uygulamaları getirilmiştir fakat bunlar ne kadar yararlıdır orası tartışılır.

Çocukların internet kullanımı konusunda bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Bilgisayar denilince hemen akıllarına oyun gelmektedir. Bilgisayarı bilgi alınan, iletişim kurulan ve yararlı işler yapılabilen bir teknolojik araç değil de daha çok eğlenmek ve oyun oynamak için kullanılan bir araç olarak görmektedirler. Tabi ki eğlence amaçlı da kullanılmalıdır fakat internette gereksiz sohbetlere dalmak, online oyunlar oynamak ve saatlerce bilgisayar başından kalkmamak fayda değil zarar getirir. İnternette insanların kendilerini geliştirebileceği birçok imkân bulunmaktadır.

Zamanımızda uzaktan eğitim dediğimiz internet üzerinden eğitim faaliyetleri insanların belirli bir mekâna gitmek zorunda kalmadan eğitim almasını sağlamaktadır. İnternet üzerinden merak edilen birçok bilgi edinilebilmektedir. Bir alanda insan kendisini geliştirmek istiyorsa internet üzerinden eğitim videolarını izleyerek kendisini geliştirebilir. Bugün sosyalleşme adına birçok gruba dâhil olabilen insanlar çeşitli kültürlere sahip insanlarla tanışıp hoşgörülü bir yapıya sahip olabilirler. Günümüzde her türlü konu ile ilgili bilgileri internet üzerinden edinebilmek mümkündür.

İnternet kullanımının okullarda daha kaliteli bir şekilde çocuklara öğretilmesi gerekir. Fakat bugün okuldan önce çocuklar kendileri bilgisayar kullanmayı ve internette gezinmeyi öğrenmektedirler. Yararlı sitelerin ve sayfaların takip edilmesini sağlamalı ve gençleri internetin zararları konusunda eğitmeliyiz. Büyük yararları olacakken acemice zararlı özelliklerini daha çok kullanan bir toplum gelişemez. Eğitim, gelişim, iletişim ve haberleşme alanlarında daha fazla kullanılması yararlı olacaktır.